Jak zdrowe odżywianie wpływa na nasz organizm?

owoce

W ostatnim czasie jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowe produkty spożywcze uznawane jako zdrowe jedzenie, otwierają się również restauracje, które specjalizują się w przygotowywaniu posiłków, pozbawionych szkodliwych dla naszego organizmu substancji. Podsumowywując, zapanowała prawdziwa moda na zdrowy tryb życia, a nieodłącznym jej elementem, poza regularną aktywnością fizyczną jest spożywanie zdrowego jedzenia. Dlaczego zdrowe jedzenie ma tak ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak się zachowujemy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Czym jest zdrowa dieta?

Zacznijmy od tego, że wiele osób postrzega zdrowe jedzenie jedynie przez pryzmat spożywania ogromnych ilości owoców i warzyw. Jest to oczywiście błędne myślenie. Kluczem do tego aby chwalić się tym, że zdrowo się odżywiamy jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zdrowe jedzenie, to jedzenie zróżnicowane, to takie, które dostarczy nam odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Dietetycy przyjmują następujący wzorzec zaspokajania  zapotrzebowania kalorycznego przeciętnego organizmu:

  • 50-60 proc. energii jaką dostarczamy powinno pochodzić z węglowodanów, warto zaznaczyć, że jedynie 10 proc. to cukry proste.
  • Około 20-30 proc. powinno pochodzić z tłuszczów, ten składnik zdrowego jedzenia jest mocno indywidualny i w znaczący sposób uzależniony od unikalnych uwarunkowań organizmu, a także stylu w jakim żyjemy i pracy jaką wykonujemy.
  • Około 10-15 proc. energii dostarczanej naszemu organizmowi powinno pochodzić z białek, najlepiej pochodzenia zwierzęcego.

 

Pamiętajmy jednak, że każdy z organizmów jest nieco inny, tak więc jeśli chcemy na poważnie zabrać się za zdrowe odżywianie powinniśmy udać się do specjalisty, który w profesjonalny sposób dostosuje dietę do indywidualnych predyspozycji naszego organizmu, a także do tego w jaką pracę wykonujemy.

 

Jesteś tym co jesz

Każdy z nas nie raz słyszał to powiedzenie, nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że zdrowe jedzenie ma niebagatelny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu. Jest ono w stanie zminimalizować występowanie wielu chorób, zapewnić smukłą i atrakcyjną sylwetkę, a co najważniejsze zapewnić nam długie życie. Jak pokazują badania, zdrowe jedzenie nie tylko wpływa na czysto fizyczny aspekt naszego organizmu, odciska również ogromny stempel na naszej psychice i zachowaniu. O tym jak ogromny wpływ na naszą psychikę ma eksperyment prowadzony przez niemieckich naukowców, dowiódł on bowiem, że istnieje pewna zależność pomiędzy naszym nastrojem a wrażliwością dotyczącą smaku. Końcowym wnioskiem badaczy było to, że osoby posiadające nieco gorszy nastrój są bardziej skłonni do niezdrowego odżywiania się. Znając fakt ścisłego powiązania pomiędzy naszym nastrojem a stylem żywienia można wnioskować, iż zdrowe jedzenie jest w stanie poprawić nasz humor.

 

Co jeść aby czuć się dobrze?

Aby dzięki diecie doprowadzić do zmiany naszego samopoczucia w ciągu dnia zdecydowanie powinniśmy postawić na kwasy OMEGA 3 pochodzące z ryb i orzechów, nie powinniśmy również zapominać o pełnowartościowym śniadaniu, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Powinno ono być szczególnie bogate w błonnik. Korzyści ze zdrowego odżywiania jest naprawde wiele, poza lepszym humorem będziemy pracować znacznie wydajniej, staniemy się bardziej kreatywni a nasz mózg będzie wykazywał się zwiększonym pobudzeniem i kreatywnością

 

Wszystkie te korzyści jednoznacznie pokazują że warto jeść zdrowe jedzenie, które nie tylko poprawi nasz wygląd czy samopoczucie, ale również wpłynie na sprawność naszego myślenia.

zdrowe-jedzenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *